Naprawy płyt głównych są do Waszej dyspozycji: pon-pt 9:30-20:00 sb-nd:12:00-17:00.  Zapraszamy do kontaktu.

tel. 515-581-616

Naprawy płyt głównych

Usługi tego typu należą do dość elitarnych napraw ze względu na wymaganą wiedze w temacie elektroniki jak również sporą ilość doświadczenia. Wiele zakładów naprawczych nie podejmuje się naprawy płyty głównej zamiast tego zaproponują wyminę całego układu. Przypadki, w których płyta  jest uszkodzona w stopniu uniemożliwiającym naprawę, są wyjątkowo rzadkie.

Po wykonaniu diagnostyki na płycie wyceniamy koszt naprawy a konkretnie ceny części zamiennych i robocizny oraz amortyzację sprzętu serwisowego. Doświadczenie pokazuje nam, że w tylko ok 20% wypadków koszt końcowy uczyni naprawę nieopłacalną. Więc sumując te wypadki z, powiedzmy 5% katastroficznych uszkodzeń, pozostałe 75% awarii płyt głównych może być rentownie rozwiązane.

Posiadamy sprzęt i umiejętności, aby zdiagnozować i naprawić praktycznie każą usterkę płyty głównej.

Wymieniamy układy BGA​

Chipsety takie jak most północny, układ graficzny itp. Podzespoły te montujemy powierzchniowo przy użyciu BGA (Ball Grid Array), jest to siateczka mikro kulek cynowych łącząca układy scalone chipsetu ze ścieżkami na płycie głównej. W wypadku awarii chipsetu zdejmujemy go z płyty, następnie przygotowujemy punkty łączenia do przyjęcia nowego chipsetu.  Ten z kolei należy wyposażamy w nową, wspomnianą wcześniej siateczkę, a następnie całość montujemy w miejsce uszkodzonego podzespołu. Cała operacja z pewnością nie należy do najłatwiejszych aczkolwiek możemy zreanimować komputer bez konieczności zakupu nowej części.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat technologii BGA załączam odnośniki do strony Wikipedii która ją opisuje w wersji polskiej jak również angielskiej. Autorzy angielskiej wersji tej strony zamieścili trochę więcej informacji jeśli jesteś dociekliwy.

Usługi czyszczenia laptopów i konserwacji układy chłodzenia.

Laptop rozbieramy na części pierwsze, po czym każdą część poddajemy wizualnej ocenie, aby zadecydować o sposobie czyszczenia. W większości przypadków czyszczenie ręczne będzie wystarczające aczkolwiek w przypadkach zalanych laptopów zalecimy czyszczenie ultradźwiękowe lub chemiczne. Podczas czyszczenia doprowadzamy do perfekcji wszystkie radiatory oraz wiatraki. Łożyska wiatraków smarujemy jeżeli jest to wymagane. Następnie dokładnie usuwamy stare pasty oraz pady termoprzewodzące z układów scalonych. Wymieniamy pady i pasty termoprzewodzące, tylko najwyższej jakości produktami. Posiadają one współczynniki termo przewodności na poziomie od 8,5 W/(m*K) do 12,5 W/(m*K), wybieramy wersję w zależności od zastosowania. Warto wspomnieć, że 12,5 jest najwyższą wartością, jaką można używać(fizycznie) dla pasty termoprzewodzącej bez ryzyka zwarć. Po wszystkich tych operacjach składamy laptop oraz dopieszczamy z zewnątrz przed zwrotem do właściciela.

Programujemy układy BIOS oraz KBC

Te układy w skrócie mówiąc są istotnymi podzespołami które inicjują start komputera. Czasem nie funkcjonują one poprawnie jeżeli nastąpiła korupcja danych które są na nich zapisane. Dane te z kolei są zastawem instrukcji dla tych układów mówiącymi im jak proces startowy ma przebiegać. Więc w tych przypadkach nawet jeżeli podzespoły płyty głównej są w porządku, całość nie startuje. Jesteśmy w stanie ocenić kiedy taki przypadek zaistnieje, przeprogramować wymagające tego BIOS i KBC i voila komputer działa.

Defekty pozostałych elementów płyt głównych

Często również usterka jednego lub kilku elementów podstawowych takich jak (tranzystory, kondensatory, rezystory, cewki itd) przyczynia się do problemu. W takich wypadkach zdiagnozowanie i znalezienie feleru nie jest super oczywiste. Aczkolwiek potrafimy zlikwidować zdecydowaną większość takich problemów używając wiedzę, wyspecjalizowany sprzęt diagnostyczny oraz oczywiście schematy danej płyty głównej.
Scroll Up