> Strona główna » Blog i porady dotyczące napraw kompterów » Problemy z wyświetlaczami w laptopach.
Opiszę na samym początku narzędzia potrzebne i w jaki sposób wymontować matrycę ze skrzydła wyświetlacza. Dodam również informacje dotyczące wyświetlaczy MacBooków Apple, aczkolwiek narzędzia wymagane są dość specjalistyczne oraz sama operacja nie należy do łatwych.
- heatgun
- zestaw metalowych noży-rozwarstwiających o różnych kształtach
- środek pomagający w rozpuszczeniu substancji kleistych
- dwustronne taśmy montażowe do LCD w różnych rozmiarach
- zaciskacze
Laptopy PC (LINK DO DEMONTAŻ MATRYCY)
Przeprowadź inspekcję wizualną ramki LCD, sprawdź jak wygląda sytuacja ze śrubami. Sprawdź pod zaślepkami i gumkami amortyzującymi(szczególnie w starszych laptopach lub nowszych z górnej półki). Często są przynajmniej dwie śruby, po jednej przy każdym z zawiasów. Gdy wykręcisz je następnym krokiem jest zdjęcie ramki. Przy użyciu narzędzi do podważania będziesz stopniowo rozdzielał ramkę i tylną klapę. Zlokalizuj szczelinę między tymi dwoma częściami, najlepiej jest zacząć od jednego z górnych rogów. Nie dokładnie na rogu ale tak ok 1-2 cm poniżej. Rozdzielaj ramkę delikatnymi ruchami, nie chcesz szarpać zbyt szybko gdyż może to prowadzić do pęknięcia rami albo zatrzasków łączących ramkę i klapę. Uważaj podczas rozdzielania dolnej części, tam pod ramką znajdują się tam zarówno taśmy LVDS jak również często elektronika sterująca lub inwerter, oraz koło kamery, mikrofonu i anten Wi-Fi.
Ok, po zdemontowaniu ramki powinieneś mieć dostęp do matrycy, musisz wykręcić śruby mocujące ją do klapy wyświetlacza. W zależności od rodzaju, matryca będzie przykręcona do zawiasów lub do klapy, albo obu. Wyjmij matrycę, et voila.
Apple/MacBooki oraz inne Modele Thin
Tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana, głównie ze względu na delikatność i cienkość wyświetlaczy Retina i temu podobnych. Producenci w tych modelach starają się maksymalnie zredukować wagę i grubość swoich urządzeń. Więc standardowe, nazwijmy je mechaniczne techniki montażowe, nie spełniają wymogów. Klejenie jest metodą na którą większość z nich się decyduje. Co prawda mamy dzięki temu super lekkie urządzenia ale gdy przyjdzie konieczność wymiany takiego wyświetlacza pojawiają się problemy. W przypadku Macbooków zdecydowanie łatwiej jest zakupić całe skrzydło laptopa z wyświetlaczem niż samą matryce Retina. Jednakże ze względu finansowego warto wymienić samą matrycę. Na teoretycznym przykładzie, aczkolwiek reprezentującym rzeczywistość: Dajmy na to model MacBooka (Z) o wartości 4,000 zł, za całe skrzydło z LCD zapłacimy około 1,300zł a za samą matrycę koszt ten spadnie do ok 400zł. Opłaca się? Tak. Tylko ten żmudny proces wymiany.
Więc teraz pora na opisanie tego procesu po krótce.
Ramka wyświetlacza w tym przypadku nie ma żadnych śrub mocujących, całość jest przyklejona na bardzo mocnej, dwustronnej taśmie montażowej. Jedynym mało ingerencyjnym sposobem na rozklejenie ramki od klapy jest metoda termalna. Do tego używany heatgun, jest to mniejsza, używana w elektronice wersja opalarki do farb. Będziesz musieć dobrać temperaturę w zależności od materiału z którego została wykonana ramka. W Macach jest ona aluminiowa, bardziej wytrzymała pod względem termalnym ale bardziej podatna na zagięcia. Taśma montażowa powinna tracić swoją moc łączącą przy temperaturze ok 70 stopni Celsjusza, wtedy możesz zacząć rozwierać te dwa elementy. Zachowaj ostrożność i postępuj w fazach aby nie uszkodzić ani ramki ani klapy. Podobnie jak w innych modelach laptopów szczególnie uważaj na miejscach koło kamery, mikrofonu oraz dolnej części wyświetlacza. Po udanym zdjęciu ramki następnym krokiem jaki bym Ci proponował to wykręcenie płytki kontrolnej matrycy i rozłączenie jej od reszty laptopa. Następnie w zależności o modelu Maca sama Retina może być miejscami lub w całości wklejona w klapę wyświetlacza. Mówię tu o brzegach matrycy oczywiście nie o jej całej powierzchni. W tym miejscu pojawia się mały problem, podejście termalne odpada. Powodem jest panel podświetlania matrycy, a dokładnie arkusze odblaskowe które mają za zadanie równomierną dystrybucję światła bez jego refrakcji. Użycie temperatury wymaganej do rozluźnienia kleju spowodowałoby uszkodzenie powierzchni reflektorów. Wymieniając matrycę, nie zależy nam na nie uszkodzeniu wadliwego podzespołu aczkolwiek podświetlenie powinno pozostać nienaruszone. Przystąp do rozdzielania matrycy od klapy, zaczynając w dowolnym górnym rogu. Używaj płaskich metalowych i wytrzymałych narzędzi którymi dysponujesz. I spodziewaj się że wymontowywana matryca będzie pękać. Po usunięciu starej części powinieneś wyczyścić pozostałości taśm montażowych z ramki matrycy i z klapy, jak również miejsca w których zamontowana była sama matryca. Jest wiele preparatów pomagających w oczyszczeniu lepkich substancji, wiele z nich z zawartością diesla. Benzyna lakowa również świetnie się sprawdza. Przed użyciem jakiegokolwiek z preparatów przetestuj jego interakcję z Twoją obudową, na małej powierzchni, aby uniknąć niepożądanych efektów.
Najczęściej spotykane problemy z wyświetlaczami.
Zacznijmy od najbardziej oczywistego, uszkodzenia mechaniczne matrycy.
W tym wypadku niestety będziesz zmuszony do wymiany całego LCD. Jeżeli będziesz chcieć wymienić go na taki sam model po zdemontowaniu rozbitej matrycy możesz znaleźć jej model nadrukowany na rewersie. Teraz to tylko kwestia zamówienia takiego samego modelu i wymiany.
Ten nieszczęsny wypadek może również przedstawić Ci pozytywny aspekt. Okoliczność modernizacji wyświetlacza na nowszą technologię. To oczywiście będzie zależne od paru czynników. Czy Ci się to opłaca, biorąc pod uwagę obecną wartość laptopa. Czy przeskok jakości między obecnym modelem LCD a ulepszonym będzie usprawiedliwiał cenę nowocześniejszego podzespołu. Na te pytania będziesz musiał sobie odpowiedzieć po porównaniu cen. Przy wyszukiwaniu nowego panelu wyświetlacza zwracaj uwagę na odpowiednie dobranie jego charakterystyk aby bez problemów współpracował z Twoim laptopem. Rozmiar, oczywiście. Rodzaj gniazda taśmy LVDS, jego rozmiar i lokalizację. Maksymalną rozdzielczość matrycy oraz punkty montażowe.
W przypadku MacBooków możliwości modernizacji są znikome. Więc zamówienie takiego samego modelu LCD to najlepsze rozwiązanie aby uniknąć niekompatybilności.
Problemy spowodowane brakiem podświetlania matrycy.
Aby przetestować czy jest to problem z podświetleniem odpal laptop. Weź go w ciemne miejsce i obserwuj wyświetlacz z bliska pod różnymi kątami. Można również użyć latarki i podświetlać matrycę pod różnymi kątami. Jeżeli widzisz niewyraźny, ciemny obraz wtedy wiesz że sama matryca jest w porządku. Jest to tylko początek diagnostyki. Powodować ten problem może, w zależności od technologii podświetlania użytej w matrycy, parę rzeczy. Może to być przepalona świetlówka w matrycach z podświetleniem typu CCFL, lub inwerter. Elektronika sterująca podświetlanie typu LED, wbudowana w matryce nowszych rodzajów, może nieprawidłowo funkcjonować. Proponowałbym zwrócenie się do specjalisty ze zleceniem namierzenia wady. Gra jest niewarta świeczki biorąca pod uwagę wymagany sprzęt i wiedzę w celu wykonania takiej diagnostyki prawdopodobnie raz w życiu.
Czarny ekran w laptopie, brak obrazu.
Więc tutaj możliwości są niezliczone. Z doświadczenia mogę wam powiedzieć: pod warunkiem że laptop nie został potraktowany w jakiś niecny sposób w dniu poprzednim, jest niezmiernie mała szansa że jest to wina matrycy. Bardziej prawdopodobne jest to że mamy do czynienia z wadą płyty głównej. Możliwe jest również że taśma LVDS przestała poprawnie funkcjonować. Aczkolwiek nie jestem zwolennikiem wymian podzespołów bez konkretnego powodu, tak kompletnie losowo z nadzieją że to pomoże. Specjalistyczna diagnostyka w takich przypadkach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Mówiąc to nie ignoruję faktu że cena takich taśm jest niska i ktoś może mieć taki kaprys i spróbować jej wymianę. Więc na własną rękę możecie spróbować wyeliminować możliwość defektu taśmy LVDS. Które również mogą nawalić, są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne spowodowanie przez zawiasy. Zamówienie takiej taśmy to rzecz bardzo łatwa. Wyszukaj tylko taśmę matrycy dla modelu swojego laptopa, w razie jakichkolwiek wątpliwości przed zamówieniem napisz zapytanie do sprzedającego albo do nas. Gdy dostaniesz już część zamienna postępuj zgodnie z poprzednio opisanymi metodami. (opisałem to po krótce TUTAJ(LINK TO KONSERWACJI/DISSASEMBLY)). Oraz (LINK DO DEMONTAŻ MATRYCY)
Strony
- Konserwacja komputerów stacjonarnych
- Problemy z ładowaniem laptopa
- Problemy z wyświetlaczami w laptopach.
- Zalanie laptopa cieczą
- Konserwacja układu chłodzenia laptopów.
- Blog i porady dotyczące napraw kompterów
- Kontakt z Serwisem PC Whizz
- Odzyskiwanie danych
- Naprawy tabletów
- Naprawy komputerów
- Naprawy płyt głównych
- Serwis laptopów