Co będzie nam potrzebne:​

 • zestaw śrubokrętów precyzyjnych
 • rękawiczki nitrylowe
 • aceton techniczny i spirytus rektyfikowany lub techniczny
 • zestaw pędzli antyelektrostatycznych
 • kompresor wysokociśnieniowy (bardzo przydatny do wykonania tej operacji)
 • Po pierwsze, nie panikuj.

  Nic jeszcze nie jest na pewno stracone. Ale aby nie pogarszać sytuacji, i zapobiec poważnym uszkodzeniom urządzenia, przeprowadź następujące kroki.

  W miarę oczywiste na pewno. Jeżeli się tylko da wyciągnij główną baterię. Następnie rozkręcamy laptopa (opisałem to po krótce TUTAJ(LINK TO KONSERWACJI/DISSASEMBLY)). Niektóre, szczególnie nowsze laptopy, posiadają baterię, lub dwie, dostępne dopiero po zdjęciu dolnej obudowy. Gdy rozłączysz je, i to również zależy od producenta, wyjmij małą baterię zasilającą pamięć ustawień BIOS.

  Po rozłączeniu wszystkich źródeł energii, możesz się trochę rozluźnić.

  Teraz rozłóż całe urządzenie na poszczególne elementy i oceń co i jak zostało zalane. Sprawdź czy płyta główna została zalana, i jeżeli tak, czy płyn dostał się pod jakieś układy scalone SMD(chipsety, procesor, itd.).

  W przypadku gdy klawiatura została zalana, ważnym czynnikiem jest rodzaj cieczy jakim została zalana. Jeżeli jest to coś słodkiego, wysoce prawdopodobne że będziesz musiał ją wymienić, gdyż po wyschnięciu, nawet jeżeli elektronicznie będzie sprawna, jej prawidłowa praca mechaniczna może być w poważnym stopniu niemożliwa. Jeżeli płyn nie był słodki, wystarczy będzie odłożyć ja do suszenia w ciepłe miejsce klawiszami do góry. W wypadku płynu słodkiego możemy spróbować ją odratować. Aczkolwiek biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę części zamiennych i monotonną, czasochłonną operację czyszczenia klawiatury, naprawdę nie polecałbym tego. Jeśli jednak zadecydujesz że chcesz tego się tego podjąć, do przeczyszczenia klawiatury bez zdejmowania wszystkich klawiszy możesz użyć roztworu acetonu w spirytusie w stosunku około 1/3. Aceton łatwo rozpuszcza plastik, szczególnie miękki.Więc przetestuj sporządzony roztwór na małej części przed rozpoczęciem i zobacz czy nie zachodzą jakieś niechciane interakcje. Jeżeli wszystko jest ok, przeczyść klawiaturę pędzlem i obfitą ilością roztworu, wytrzep delikatnie nadmiar i odłóż w cieple miejsce na ręczniku papierowym klawiszami do dołu. W ekstremalnych przypadkach wymagane by było wyjęcie wszystkich klawiszy przemycie ich oraz podstawy klawiatury osobno. Ale tak jak wspomniałem jest to bardzo monotonne i nieopłacalne. Jeśli się zdecydujesz to robić pamiętaj o zrobieniu zdjęcia, lub kilku, układu klawiszy aby ułatwić ich ponowny montaż.

  Przejdźmy do czyszczenia podzespołów elektronicznych, płyty głównej, modułów pamięci, itp. 

  Tutaj wszystko będzie tak naprawdę zależeć od rozległości zalania. Będziesz musiał zadecydować co jest konieczne a co nie w Twoim przypadku. Ja opiszę sytuacje w której zalane zostało 100% urządzenia, choć takie sytuacje się naprawdę prawie nigdy nie zdarzają. 

  Z płyty głównej zdejmij wszystkie naklejki i folie izolacyjne, generalnie miejsca pod które płyn mógł się dostać i będzie miał trudności z wydostaniem się.  Zanotuj sobie ich lokacje żeby trafiły w odpowiednie miejsca po wykonaniu czyszczenia i osuszania. Pozbądź się wszystkich padów termoprzewodzących i zetrzyj wszystkie pasty aby uniknąć  Do czyszczenia elementów stricte elektronicznych, chipsetów, rezystorów itd. możesz użyć czysty aceton techniczny. Elementy mocowane za pomocą BGA, takie jak układy graficzne, most północny itp. podlej obficie acetonem aby mógł on wyprzeć wodę, rozpuścić inne ciecze które mogły utkwić pod układem. Użyj następnie kompresora aby wydmuchać porządnie aceton spod układu, zrób to w zanim aceton ma szansę odparować aby był wstanie zabrać ze sobą zanieczyszczenia wypływając poza układ. W momencie gdy pozwolisz mu odparować zanieczyszczenia które udało mu się rozpuścić pozostaną pod układem. Dobrym pomysłem jest wykonać takie przepłukanie dwa do trzech razy, w zależności od cieczy którą laptop został zalany.

  W przypadku czyszczenia procesora, będzie to zależało czy procesor jest wbudowany w płytę główną czy też jest montowany w gnieździe. Jeżeli jest wbudowany, to procedura będzie taka sama jak z innymi układami BGA. Jeśli jest on w sockecie wtedy wyjmujemy procesor i bardzo delikatnie czyścimy jego bazę czystym acetonem i pędzelkiem, szczególnie uważaj jeżeli jest to procesor z pinami(nóżkami). Pozwalamy acetonowi odparować, a następnie przeczyszczamy po raz drugi spirytusem rektyfikowanym. Robimy to ze względu na nalot, który może pozostać po acetonie, spirytus się go pięknie pozbywa. Jeżeli chodzi o czyszczenie gniazda, będzie to również zależeć od jego rodzaju. Większość płyt głównych laptopów posiadających gniazdo na procesor będzie miało gniazdo typu PGA dla procesorów z nóżkami. Są one wykonane z plastiku więc musisz użyć roztworu acetonu i alkoholu. Około pół na pół powinno być wystarczające. Większe stężenie jest ok gdyż w przeciwieństwie do roztworu użytego do czyszczenia klawiatury. Ten nie będzie pozostawiony na gnieździe na dłuższy okres czasu. Gniazda PGA są złożone z dwóch plastikowych elementów które na siebie zachodzą mocując procesor w miejscu. Ciecz którą laptop został zalany mogła się dostać pomiędzy te dwa elementy. Jeżeli się da(je rozłożyć), podczas ich rozkładania zachowaj niezmierną ostrożność, są one bardzo delikatne. Przeczyść zaciski gniazda i przedmuchaj kompresorem do suchości. Zdecydowaną rzadkością ale zdarza się, szczególnie w laptopach barebones, że płyta główna ma gniazdo typu LGA. Czyszcząc takie gniazdo musisz pamiętać jak niezmiernie delikatne i podatne na uszkodzenia piny tego gniazda są. Będąc zupełnie szczerym, totalnie nie polecałbym wykonywania tego przez niedoświadczoną osobę. W wypadku nawet minimalnego uszkodzenia całe gniazdo musi zostać wymienione, co nie jest najtańszą operacją.

  Gdy przejdziesz do czyszczenia modułów RAM, ich kości pamięci są montowane tak samo jak chipsety BGA. Możesz użyć czysty aceton do ich przemycia i wydmuchać go kompresorem. Do czyszczenia pozostałych podzespołów dobierz roztwór odpowiadający ich budowie.

  Przechodzimy do składania laptopa, więc zacznij od przywrócenia wszystkich naklejanych izolatorów. Nie zapomnij o założeniu świeżych past i padów termoprzewodzących. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie i z odrobiną szczęścia, uratowałeś właśnie swój laptop zanim zaszło poważniejsze uszkodzenie. W wypadku gdy laptop się nie włącza lub jego funkcjonowanie jest niestabilne, będzie potrzebna specjalistyczna diagnostyka.