Narzędzia potrzebne do wykonania:

  • zestaw śrubokrętów
  • opaska uziemiająca lub rękawiczki nitrylowe (latex free), aby ochronić elektronikę przed wyładowaniami elektrostatycznymi
  • zestaw plastikowych narzędzi, które umożliwią nam otwarcie obudowy laptopa, powinny być płaskie, cienkie i wytrzymałe (kostka gitarowa itp.)
  • zestaw pędzli anty elektrostatycznych, które użyjemy do usuwania kurzu i zabrudzeń z elektroniki, obudowy i radiatora układu chłodzenia
  • kompresor wysokociśnieniowy, jeżeli nie masz dostępu do kompresora. Z przedmiotów, które znajdziesz w domu można użyć pompki do roweru lub piłki
  • pasta termoprzewodząca(dobrej klasy) oraz pady termoprzewodzące

Słyszałem często zalecenia używania powietrza sprężonego w puszce. Ja z doświadczenia bym tego nie polecał, z jednego prostego powodu. Sprężone powietrze w momencie wypuszczenia go z pojemnika jest bardzo niskiej temperatury. Powoduje to powstanie wysokiej różnicy temperatur, przyczynia sie do przylegania kurzu do powierzchni zamiast usuwać go. Jasne pozbędziemy się większych paprochów i z grubsza większość syfu, ale kurz, który bezpośrednio przylega do powierzchni płyty główniej zostanie tylko utwierdzony.

Przed rozpoczęciem dobrym pomysłem byłoby zapoznać się z budową laptopa. Wielu producentów zamieszcza na swoich stronach internetowych instrukcje obsługi. Mają one szczegółowe diagramy ilustrujące części obudowy i sposób, w jaki producent złożył sprzęt. Ewentualnie możesz sprawdzić youtube za filmikiem ilustrującym rozkładanie twojego modelu laptopa krok po kroku. Jeżeli nie możesz znaleźć w wersji polskiej spróbuj wyszukać w google "model laptopa + disassembly".

Gdy mamy potrzebne narzędzia i uzbroiliśmy się w wiedzę, czas rozpocząć zadanie.

Zaczniemy od wykręcenia wszystkich śrub. Jeżeli twój laptop jest poskręcany śrubami różnych długości zapamiętaj lub zanotuj sobie miejsca, z których poszczególne długości zostały wykręcone. Wkręcanie śrub złej długości, szczególnie za długich, nie jest dobrym pomysłem z oczywistych powodów.
Po rozkręceniu zdejmujemy dolną pokrywę laptopa potem wyciągamy podzespoły typu dyski twarde, pamięć podręczną, kartę wifi, itp. Teraz, w zależności od modelu, albo będziemy mieli już dostęp do wiatraka i radiatora układu chłodzenia albo musisz wyjąć całą płytę główną by uzyskać dostęp. W każdym przypadku, dobrym pomysłem jest jednak wyjąć płytę główną, dzięki temu konserwacja będzie wykonana porządnie. Aby wyjąć płytę główną należy ostrożnie rozłączyć wszystkie tasiemki, które łączą podzespoły peryferyjne z płytą główną. (porty, czytniki kart, włącznik główny, głośniki, itp.) Wykręcasz śruby mocujące płytę główną do obudowy i wyjmujemy całość.

Wykręć radiator i wiatrak.

Następnym krokiem, jaki wykonujemy to wykręcanie układu chłodzenia z płyty główniej.  Śruby są ponumerowane i odkręcamy je w odwrotnej kolejności, od najwyższej do pierwszej. Zdejmujemy wiatrak z układu chłodzenia i jeżeli budowa wiatraka na to pozwala zdejmujemy pokrywę dla dokładniejszego czyszczenia. Teraz czas na wyczyszczenie żeberek radiatora, przy użyciu kompresora (lub pompki), oraz zakamarków obudowy.
Jeżeli wszystko jest wyczyszczone z kurzu nadszedł czas na usunięcie starych past termoprzewodzących oraz padów. Z padami jest to sprawa prosta. Pasty często są stwardniałe i podczas ich usuwania musisz być bardzo ostrożny. Procesory lub układy graficzne często mają na swojej powierzchni elementy SMD, są bardzo delikatne. Nie używaj żadnych metalowych narzędzi przy usuwaniu past. Gdy pozbędziesz się z grubsza past, przeczyść pozostałości przy użyciu pędzli. Wierzchnie pokrywy chipsetów odtłuść, delikatna chusteczka higieniczna lub bawełna świetnie się sprawdza.

Świeżutkie termo przewodniki.

Nadszedł czas na nałożenie nowych padów, docinamy je do odpowiedniej wielkości później umieszczamy w odpowiednich miejscach. Gdy nakładasz pasty termoprzewodzące miej na uwadze, że one powinny umożliwiać transfer temperatury pomiędzy chipami a radiatorem. Używaj małych ilości, aby stworzyć tylko cieniutką warstwę.

Gdy nałożysz zbyt dużo pasty trzy rzeczy się dzieją. Po pierwsze transfer temperatury jest poważnie ograniczony. Po drugie, odstęp pomiędzy chipem i radiatorem jest większy, spowoduje to że pasty wyschną szybciej niż powinny. Oraz po trzecie robisz straszny bałagan. Jeśli nie jesteś pewny czy nałożyłeś wystarczającą ilość pasty. Możesz wkręcić radiator z powrotem na płytę, ponownie go zdjąć i zobaczyć jak pasta się rozprowadziła. Pamiętaj o kolejności wkręcania śrub. Jeżeli wszystko jest gotowe, możemy zacząć składać sprzęt i cieszyć się swoim świeżym laptopem.

Jeżeli z czymkolwiek nie możesz sobie poradzić lub jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać zabieg konserwacji układu chłodzenia, zapraszamy do kontaktu.