Narzędzia wymagane do wykonania napraw wymienię na końcu gdyż różne będą wymagane w zależności od problemu jaki będziemy rozwiązywać. Ale na pewno ani rusz bez miernika.

Pierwszym winowajcą może być sama ładowarka. Sprawdź stabilność konstrukcji samej końcówki, jeżeli ją poruszasz w różne strony czy nie ma gdzieś luzu pomiędzy częścią przewodzącą a jej obudową. Jeżeli tak to jest możliwość że przewód(lub przewody) przylutowany do metalowych części się oderwał. Powąchaj kostkę ładowarki i jeżeli czujesz specyficzny swąd problemem może być przepalona zwojnica. Aby potwierdzić winę ładowarki musisz mieć w rękach miernik i sprawdzić czy masz poprawne napięcie na końcówce.

Jeżeli napięcie jest obecne ale w niższej wartości niż spodziewane, wtedy mamy problem z kablem lub końcówką. Tak na marginesie, można zamówić takie kable do wymiany. Jedynym problemem jest fakt że aby go wymienić będziesz musiał się dostać do kostki zasilacza a te są w większości sklejane.

W przypadku kompletnego braku napięcia w dalszym ciągu może być to wina kabla lub końcówki ale aby się upewnić musiałbyś sprawdzić napięcie na bezpośrednio z kości. Ewentualnie, aby pominąć potencjalnie niepotrzebną walkę z otwieraniem kości, możesz odciąć kabel parę centymetrów od kostki, zdjąć osłonki kabla i przetestować napięcia.

W poprzednich dwóch przypadkach mieliśmy stosunkowo dobre wieści. Mogłeś być stosunkowo pewien że problem leży po stronie ładowarki. Gdy jednak miernik wskaże poprawne napięcie na końcówce ładowarki, musisz założyć że defekt występuje po stronie laptopa. Pierwszym miejscem na którym się skupisz to gniazdo ładowania. Sprawdź czy nie posiada wizualnych znaków uszkodzeń mechanicznych lub czy coś nie utkwiło w gnieździe. Aby dokonać dalszych testów lub ewentualnie wymienić gniazdo będziesz musieć rozmontować laptop. LINK TO KONSERWACJI/DISSASEMBLY Gdy uzyskasz dostęp do gniazda w przypadku gniazd montowanych bezpośrednio na płycie głównej. Lub w przypadku zasilania doprowadzonego z gniazda kablem, dostęp do portu do którego kabel gniazda jest wpięty. Należy teraz na podpiętym do gniazda zasilaczu przetestować czy napięcie jest bezpośrednio dostarczane do płyty głównej. Test wykonaj pomiędzy którymkolwiek z padów masy płyty a pozytywnym pinem(lub wieloma) doprowadzanym z zasilacza. Jeżeli mamy brak napięcia możesz mieć pewność że należy wymienić gniazdo. Więc w sytuacji gdy nasz laptop posiada gniazdo na kablu musisz zamówić odpowiednią część do swojego modelu. Jeśli masz sprzęt, który ma gniazdo na płycie głównej też można w większości przypadków zamówić część pod model laptopa. Ja osobiście zamawiam gniazda pod model płyty głównej, gdy się da. Już wytłumaczę dlaczego. Naprawiałem raz w miarę popularny model laptopa(staram się wszędzie omijać wspominanie marki), wymagał wymiany gniazda bezpośrednio na płycie. Laptop był oryginalnie wypuszczony na rynek Japoński i co prawda model płyty główniej był taki sam ja ten na rynku europejskim, rewizja płyty montowanej w tym modelu była inna  na rynku japońskim. Koniec końców gniazdo było ok półtora mm niższe na płycie głównej wypuszczonej na rynek japoński, Co uniemożliwiało dokładne domykanie obudowy laptopa po jego wymianie. Niezmiernie małe prawdopodobieństwo że coś takiego się wam przydarzy ale chciałem się tym podzielić żebyście mieli to na uwadze. Gdy dostaniesz część zamienna pozostaje tylko ją wymienić i poskładać urządzenie.

W okoliczności gdy przetestujemy wcześniej wspomniany punkt miernikiem i mamy poprawne napięcie. Czyli gniazdo jest w porządku aczkolwiek płyta główna się nie inicjuje, wtedy będzie trzeba przeprowadzić diagnostykę płyty głównej

Narzędzia wymagane:

  • jak na początku wspomniałem miernik
  • rękawiczki nitrylowe lub podobne
  • zestaw śrubokrętów precyzyjnych
  • obcinaczka do kabli
  • ściągacz izolacji
  • mała szlifierka kontowa
  • klej błyskawiczny do plastików
  • lutownica z akcesoriami (topnik, cyna, plecionka, odsysacz cyny, itp.)