> Strona główna » Blog i porady dotyczące napraw kompterów » Konserwacja komputerów stacjonarnych
Narzędzia, których będziesz potrzebować do wykonania zabiegu:
- zastaw śrubokrętów, w większości pecetów dwa rozmiary philipsa powinny być wystarczające
- pędzle anty elektrostatyczne do usuwania kurzu z podzespołów komputerowych
- szczoteczki do czyszczenia o różnej twardości. Dla domowych rozwiązań szczoteczka do zębów świetnie się sprawdzi
- zjeżeli masz dostępność do kompresora wysokociśnieniowego to świetnie. Zwykły odkurzacz domowy może być użyty, ale musisz być bardzo ostrożny
- rękawiczki lub opaska uziemiająca dla ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi
- delikatne ściereczki bawełniane
- pasty termoprzewodzące dobrej klasy, nie warto na nich oszczędzać, jeżeli będziemy ją również wymieniać na kracie graficznej, zlecam pastę o współczynniku termo-przewodności minimum 8W/(m•K), im wyższy tym lepiej
- opaski montażowe do kabli
- dobrze oświetlone stanowisko pracy z wystarczającą ilością miejsca na wszystkie podzespoły wymontowane z komputera
Teraz, w zależności ilości czasu, jaką chcecie poświęcić na dopieszczanie swojej maszyny. Jeżeli chcesz wykonać tylko podstawową i szybką pielęgnację układu chłodzenia, musisz skupić się tylko na wymianie past termoprzewodzących na procesorze. Dobrym pomysłem byłoby również wyczyszczenie karty graficznej w przypadku gdy jej gwarancja już wygasła. Nie chcielibyśmy zerwać plomb gwarancyjnych, przed czasem. Często aby się dostać do procesora graficznego musisz ją naruszyć.
W naszym serwisie wykonujemy czyszczenie komputerów metodą kompletną, po czym komputer jest jak nowy.
Więc zabieramy się do pracy.
Zaczynamy od zdjęcia obu pokryw obudowy, co zapewni nam dostęp do podzespołów zarówno jak i tylnej strony płyty głównej i okablowania. Następnie rozłączamy zasilanie karty graficznej, wykręcamy śruby mocujące ją do obudowy. Pamiętaj o zwolnieniu zabezpieczenia gniazda PCIex podtrzymującego kartę graficzną. Odkładamy ją w bezpieczne miejsce, i rozłączamy pozostałe okablowanie i karty(dźwiękowa, sieciowa, itp.). Następnymi podzespołami, jakie polecałbym wymontować są nośniki danych, dyski twarde i SSD. Wykręcamy śruby mocujące je w miejscu, lub wyciągamy szuflady, do których są przykręcone. Albo jakikolwiek inny sposób, w który są połączone z obudową, jest ich wiele. Należy się z nimi obchodzić ostrożnie, unikać wstrząsów i nie odkładać w zasięgu działań pól magnetycznych. Wiec odkładanie dysków na głośnikach może nie być najlepszym pomysłem.
Przechodzimy do kolejnego kroku, wyjęcia zasilacza. W większości modeli obudów zasilacz jest przymocowany do niej tylnej części za pomocą czterech śrub. Po ich odkręceniu wyciągamy go z obudowy. Wykręcamy śruby mocujące napędu optycznego, jeżeli taki jest zamontowany w pececie.
Po wykonaniu powyższych kroków, zabieramy się za najważniejszą część, wyciągnięcie płyty głównej z układem chłodzenia. W przypadku gdy jest to możliwe oczywiście. Jeżeli masz duży wodny układ chłodzenia najlepiej jest najpierw go rozmontować i dopiero po jego zdjęciu wykręć śruby mocujące płytę główną. Bardzo ostrożnie wyciągnij płytę główną z obudowy, szczególnie uważając na gniazda panelu tylnego.
Gdy rozłożysz peceta na podstawowe komponenty przejdź do czyszczenia podzespołów. Jak porządnie to zrobisz zależy tylko od Ciebie. Najważniejszymi miejscami nad którymi się powinieneś skupić to oczywiście procesor i bezpośrednio do niego przylegająca część radiatora. Wyczyść zebrany kurz pomiędzy radiatorem a wiatrakiem procesora, jak również łopatki wszystkich wiatraków w pececie. Nie zapomnij o przeczyszczeniu portów i gniazd aby podzespoły i urządzenia nie miały problemów ze stabilnym połączeniem. Po wyczyszczeniu wszystkiego nałóż świeże pasty termoprzewodzące, niezbyt grubą warstwę.
Do konserwacji kraty graficznej dodatkowo przydadzą się pady termoprzewodzące. Co mi przypomina o jeszcze jednym zastosowaniu padów termoprzewodzących w przypadku pecetów. Znajdują się one pod radiatorami płyty głównej chłodzącymi mosfety zasilające Vcore procesora. Oraz czasem pod radiatorem mostu płyty głównej, w innych wypadkach producenci używają past. Po zakończeniu wszystkich kroków składamy peceta, przeplatając porządnie okablowanie, w taki sposób aby przewody były jak najmniej widoczne jak to możliwe. Przypinamy przeplecione przewody do obudowy, za pomocą opasek zaciskowych („trytytk”) w calu zapewnienia stabilności połączeń oraz dla satysfakcjonującego efektu estetycznego. I gotowe, teraz czas abyś zagrał w jakąś dobrą grę i docenił delikatne (i ciche) mruczenie Twojego dopieszczonego układu chłodzenia.
Strony
- Konserwacja komputerów stacjonarnych
- Problemy z ładowaniem laptopa
- Problemy z wyświetlaczami w laptopach.
- Zalanie laptopa cieczą
- Konserwacja układu chłodzenia laptopów.
- Blog i porady dotyczące napraw kompterów
- Kontakt z Serwisem PC Whizz
- Odzyskiwanie danych
- Naprawy tabletów
- Naprawy komputerów
- Naprawy płyt głównych
- Serwis laptopów